Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Σάββατο, 12 Δεκέμβριος 2015

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ

Μετά την λήξη του αγώνα Πανσερραϊκός-Αχαρναϊκός πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη συνέντευξη τύπου από τους πρωταγωνιστές του αγώνα.

Τ. Καβακάς (Προπονητής Αχαρναϊκού)

«Έχουμε μπροστά μας πάρα πολύ δουλειά, για το μόνο που είμαστε σίγουροι είναι πως αυτό που πρέπει να κάνουμε θα το κάνουμε το γνωρίζουμε και να είναι σίγουρος ο κόσμος πως η ομάδα θα αλλάξει εικόνα, εύχομαι καλή συνέχεια στον Πανσερραϊκό, δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα πράγματα για το παιχνίδι».

Π. Δημητρίου (Προπονητής Πανσερραϊκού)

«Ήταν ένα καλό απόγευμα για τον Πανσερραίκό θέλαμε ένα κάνουμε ακόμα ένα βήμα προς τα μπροστά και τα καταφέραμε. Ξέραμε ότι ο Αχαρναϊκός είχε μόνο μία ήττα εκτός έδρας και προσπαθήσαμε να καλύψουμε τα νώτα και στα μπροστά να δημιουργήσουμε κάποιες φάσεις κάποιες ευκαιρίες να κάνουμε κάποιο γκολ. Το παιχνίδι το κέρδισε πράγματι δίκαια ο Πανσερραϊκός. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί είχαμε ορισμένες στιγμές ποιότητας στο παιχνίδι μας δημιουργήσαμε τις φάσεις, βέβαια το γκολ από την απευθείας χτύπημα φάουλ βοήθησε σε αυτό και νομίζω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα γεμάτο ημίχρονο για τον Πανσερραϊκό. Στο δεύτερο ημίχρονο διαχειριστήκαμε αυτό το σκορ το 2-0 και νομίζω ότι το κάναμε σωστά και αυτό που θέλαμε το πετύχαμε με ένα τρίτο γκολ και θα μπορούσμα να κάνουμε και άλλες κόντρα επιθέσεις αν δεν ήμασταν λίγο επιπόλαιοι, για αυτή την επιπολαιότητα προς το τέλος χάλασε λίγο την εικόνα. Όταν είναι 3-0 το σκορ υπάρχει μία δικαιολογία και νομίζω ότι το τέλος του αγώνα ήταν δίκαιο για τον Πανσερραίκό. Θα ήθελα να συγχαρώ τους παίκτες για την προσπάθεια τους, τον Αχαρναϊκό έχει εξαιρετικούς παίκτες, να ευχηθώ στον κόουτς καλή συνέχεια. Δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι σε δύο μέρες και πιστεύω πως είναι άνθρωπος που ξέρει να δουλεύει ότι από εδώ και πέρα ο Αχαρναϊκός θα πάει καλύτερα».

Ερωτηθείς για το αν έχει ο ίδιος «μαγικό ραβδάκι» που άλλαξε την εικόνα του Πανσερραϊκού ο κ. Δημητρίου απάντησε: «Όλα τα κάνουν τα αποτελέσματα αν στο παιχνίδι με την Ζάκυνθο δεν έμπαινε εκείνο το φάουλ στο 89΄τώρα θα μιλούσαμε γι άλλα πράγματα τα αποτελέσματα φέρνουν την καλή ψυχολογία, την θετική ενέργεια, την διάθεση των παικτών για αυτό και οι παίκτες είχαν διάθεση μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι. Τα αποτελέσματα είναι αυτά που φέρνουν την καλή ψυχολογία. Για αυτό αφήστε τον Παύλο Δημητρίου και πιάστε τους παίκτες.».

Γ. Κωστόπουλος (Παίκτης Αχαρναίκού):

«Δυστυχώς όταν χάνεις με 3-0 προσωπικά για εμένα δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια, πρέπει να κοιτάξουμε τι κάναμε λάθος και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να πάμε την ομάδα όσο το δυνατόν ψηλότερα και στο τέλος να μην έχουμε κάποιο θέμα κινδύνου ώστε  να είμαστε χαμηλά στις θέσεις. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο η ζωή συνεχίζεται να συνεχίσουμε την δουλειά και με τον νέο προπονητή να πάμε την ομάδα ψηλότερα».

Π. Ατματσίδης (Παίκτης Πανσερραϊκού):

«Σήμερα όπως είπε ο κόουτς ήταν ένα πολύ καλή μέρα για εμάς ένα παιχνίδι το οποίο διεκδικήσαμε από το πρώτο λεπτό. Ευτυχίσαμε να σκοράρουμε από μία στημένη φάση κάτι που το είχμα επισημάνει και στα αποδυτήρια για να είμαστε ειλικρινείς αποβάλαμε αυτή την αδράνεια των πρώτων λεπτών που είχαμε στα περισσότερα μας παιχνίδια και νομίζω πως ήμασταν το αφεντικό του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό. Το δεύτερο και το τρίτο γκολ ήρθαν σαν επιστέγασμα της καλής μα προσπάθειας και της ομαδικής δουλειά που είχαμε μέσα στο ματς δεν ήταν εύκολο παιχνίδι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα  σε μία σκληροτράχηλη ομάδα. Οφείλαμε να πάρουμε τρείς βαθμούς γιατί η ομάδα έχει περιέλθει σε μία δύσκολη κατάσταση όπως όλοι γνωρίζουμε. Από εδώ και πέρα κοιτάμε το παιχνίδι όποτε παίξουμε».

Πανσερραϊκός για… φίλημα, 3-0 κόντρα στον Αχαρναϊκό

Έναν από τους πιο «ποιοτικούς Πανσερραϊκούς» της φετινής σαιζόν είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι παραβρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών. Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και επικράτησε άνετα του Αχαρναϊκού με σκορ 3-0 (Φουρτάδο, Μπεριάν, Μπαλού).

Αγώνας

Α Ημίχρονο

Ο Πανσερραϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό ασκώντας ασφυκτική πίεση στον Αχαρναϊκό τον οποίο και περιόρισε για μεγάλο διάστημα στο μισό του γηπέδου φτάνοντας παράλληλα με αξιώσεις στα καρέ του Παγούδη. Οι προσπάθειες των «λιονταριών» θα αποδώσουν στο 24΄όταν και η ομάδα θα κερδίσει ένα φάουλ λίγα εκατοστά πριν από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, εκτελεστής του στημένου ο Εμίλιο Φουρτάδο που με ένα δυνατό σουτ θα στείλει απευθείας την μπάλα στην εστία των Αθηναίων γράφοντας το 1-0. Το σκορ θα διπλασιαστεί δύο λεπτά αργότερα με τον Πανσερραϊκό να εκμεταλλεύεται την ψυχρολουσία τον φιλοξενούμενων, ο  Φουρτάδο από εκτελεστής να γίνεται δημιουργός, ο παίκτης από το Πράσινο Ακρωτήρι θα βρει μέσα στην περιοχή τον Μπεριάν και αυτός με πλασέ θα κάνει το 2-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από παίκτες και οπαδούς. Ο Πανσερραϊκός θα φτάσει πολύ κοντά στο να σφραγίσει τη νίκη πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 40’ όμως το νέο πλασέ που θα επιχειρήσει ο Μπεριάν θα περάσει άουτ. Στο 42΄ο Ανδρούτσος θα αποκρούσει την μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος, ένα σουτ του Καλογερόπουλου.

Β Ημίχρονο

Οι Σερραίοι θα κυριαρχήσουν και στην επανάληψη επιθυμώντας να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Στο 60΄ένα σουτ του Φουρτάδο θα περάσει ελάχιστα άουτ. Το τρίτο γκολ θα έρθει στο 64΄ με τον Φάμπιο Μπαλού να κλέβει την μπάλα και αφού μπει στην περιοχή να πλασάρει τον Παγούδη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Παρά το ευρύ σκορ οι Σερραίοι θα συνεχίσουν να πιέζουν και στο 78΄ο Πόποβιτς που είχε περάσει αλλαγή στην θέση του Μπεριάν θα σουτάρει όμως η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι περνώντας άουτ.

ΠΑΝΣΕΡΡAΪΚΟΣ (Π.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ): ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ, ΣΤΕΡΓΙΑΝΟΣ, ΑΤΜΑΤΣΙΔΗΣ (70' ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ), ΜΠΑΛΟΥ, ΡΟΥΤΣΗΣ, ΦΟΥΡΤΑΔΟ(78΄ΑΓΓΕΛΟΥΔΗΣ), ΤΣΙΜΙΚΑΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΕΡΙΑΝ (60΄ΠΟΠΟΒΙΤΣ), ΣΙΑΚΚΑΣ.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τ.ΚΑΒΑΚΑΣ): ΠΑΓΟΥΔΗΣ, ΣΩΤΗΡΑΚΟΣ (30΄ΦΙΓΚΟΥΕΪΡΑ), ΕΜΕΚΑ, ΜΩΫΣΙΑΔΗΣ, ΤΑΜΠΑΚΗΣ (65΄ΣΙΑΝΝΗΣ), ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (55΄ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ), ΜΑΡΗΣ, ΠΑΒΙΣΕΒΙΤΣ, ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ